Menu By Milonic JavaScript

 

 
2024-04-26
A BRATSTVO ISKOLA VENDÉGEI VOLTUNK


2024-04-23
RÓKATÁNC-Paár Julcsi mesés komédiáját mintegy 300 tanuló nézte meg


2024-04-22
EGYÜTT A FÖLDÜNKÉRT-A modern tánccsoport fellépése a Samu Mihály iskolában


2024-04-13
39. SZÓLJ, SÍP, SZÓLJ!-NÉPZENEI VETÉLKEDŐ-Aranyeső Törökbecsén a népdalénekeseinknek


2024-04-13
EZÜSTÉREM MAGYARKANIZSÁRÓL-A modern tánccsoport tagjainak sikere



TÍZ ÉVES A BOTRA FÉRFIKÓRUS
2021.10.10




Vasárnap este tartották meg óbecsén, a Petőfi Sándor Magyar Kultúrkörben, a Botra férfikórus fennállásának 10. évfordulója alkalmából szervezett ünnepi műsort.
Az együttes, amely 2011. szeptember 11-én, a Magyar Dal napján alakult, a helyi hagyományok ápolását, azon belül elsősorban vidékünk népdaldalkincsének népszerűsítését tartja működése céljának és értelmének, de az alapító tagok bevallása szerint nem hanyagolható el a közös éneklés közösségépítő ereje és az egészségre gyakorolt áldásos hatása sem.
A jubileumi rendezvényen az egybegyűlteket és a Botra férfikórus munkásságát Sutus Áron, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség elnöke méltatta.
- Hittel és hitelesen! Ez a mondat, ez az ige jut eszembe akkor, amikor a Botra férfikórusra, a Botra férfikórus tíz évére gondolok. A hitelesség mellett való hitet tevés, a hűség, az állhatatosság fokmérői lehetnek díjak is: az alig hároméves fennállás után kiérdemelt Vass Lajos Nagydíj, 2014-ben; a 2017-es Aranypáva Nagydíj, majd 2018-ban, a XLII. Durindón elnyert Bodor Anikó-díj azért a megszólalásért, azért az elköteleződésért, amellyel, és amiként saját hagyományanyagukat tolmácsolják: hitelesen és hittel!... Itt ma, a Botra-ünnepen drága barátainkat és egyúttal új apostolokat köszönteni jöttünk össze: a szilaj, a tántoríthatatlan, a betyárkedvű, a honvédszívű és -lelkületű, a bort és bordalokat nem megvető, a pásztor-elhivatottságot ismerő és tisztelő, de a rabságba kényszerült derék embör szívét és énekét sem feledő kiforrt hangú férfiúi társaságot, akiknek hangját „vihar viszi szét, s akik összeforrt szíve domborodó kupola”, ünnepük pedig rügy-mondta Sutus Áron.
A Botra férfikórus eddigi munkásságát a szakmai zsűri több alkalommal is magasan rangsorolta. Az együttes, 2014-ben a Vass Lajos Népzenei Verseny Kárpát-medencei döntőjén Vass Lajos Nagydíjat érdemelt ki, 2016-ban a Népzenei Együttesek Országos Minősítésén, Aranypáva fokozatot ért el, 2017-ben az egri Aranypáva Gálán Aranypáva Nagydíjat kapott, 2018-ban a Durindó szakmai zsűrije, saját népzenei hagyatékának hiteles tolmácsolásáért, Bodor Anikó-díjban részesítette a kórust, a Kóta országos minősítésén, Csókán, ismét Aranypáva fokozattal díjazták, illetve ugyanebben az évben a Vass Lajos Népzenei Verseny Kárpát-medencei döntőjén Kiemelt nívódíjat érdemeltek ki. 2019-ben a Kóta Népzenei Szakbizottság döntése alapján, a népzenei anyanyelv ápolásáért és magas szintű továbbadásáért megkapta a Kóta Népzenei Stafétát. A kórus vezetésének feladatát az alakuláskor Cseh Ferenc vállalta, most pedig Szerda András a csoport művészeti vezetője, aki szerint a felsorolt díjak megtisztelőek az együttes számára, munkájuk és igyekezetük elismeréseként kezelik ezeket.
- Ugyanakkor a díjak köteleznek is, ami arra ösztönzi a kórust, hogy még inkább felelősen és alázattal nyúljon népünk énekes hagyományához. Az elismerések mellett a kórus tagjai, eddigi munkásságuk igazi gyümölcsének azokat a barátságokat és kapcsolatokat tartják, amik az évek folyamán az éneklés során szövődtek. Mert, nincs nagyobb megtiszteltetés, mint visszatérő vendégnek lenni, és nincs nagyobb elismerés, mint az őszinte kézszorítás.
Az énekcsoport barátaikkal együtt ünnepelt, azokkal a csoportokkal, akikkel az elmúlt évek során szakmai- és baráti kapcsolatot alakított ki. Fellépett a csókai Móra Ferenc Magyar Művelődési Egyesület Csalogány asszonykórusa, a zentai Pöndöly asszonykórus, a Mórahalmi Parasztkórus, a gunarasi József Attila Művelődési Egyesület Rozmaring asszonykórusa, a csókai II. Rákóczi Ferenc Nagyságos Fejedelem nevét viselő Rákóczi férfikar, az óbecsei Dúdoló énekcsoport, illetve Baráth László, aki tárogatón játszott. A jubiláló Botra férfikar pásztordalokkal, katonadalokkal, szlavóniai bordalokkal, csókai rabénekekkel, Balogh Ádám nótájával és erdélyi hajdútánccal, illetve Tisza-menti lakodalmas nótákkal mutatkozott be. A műsor végén az egykori és mostani Botra tagok, valamint a fellépő csoportok is megkapták ajándékul a Botra 10 című CD-t, amely az évforduló kapcsán jelent meg.
A rendezvény megvalósítását támogatta a budapesti Nemzeti Kulturális Alap, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt, a Csoóri Sándor Alap, az óbecsei önkormányzat, illetve a Farbar szobafestő cég, melynek tulajdonosa Pécsi Árpád, Szabó Ignác kertészete, a Letti pékség és a Vinartos borászat.














































Óbecsei önkormányzat


Szekeres László Alapítvány


Szülőföld Alap


Nemzeti Kultúrális Alap


Tartományi Művelődési Titkárság, Újvidék



Tartományi Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi Titkárság

Magyar Köztársaság Külügyminisztériuma, Budapest

Malvin fatelep, Óbecse

Kaktusz virágüzlet, Óbecse

Letti pékség, Óbecse

Komunalac közvállalat, Óbecse

Rolometal, Óbecse

Tot-promet, Óbecse

Bečejpromet, Óbecse

Agrocentrum, Óbecse

Viktória fatelep

Tiszamente közvállalat, Óbecse

Kovács Nándor magántermelő, Óbecse

Trend, Óbecse

Madiig, Óbecse

PIK Becse, Óbecse

Gas, Óbecse

Agro-promet, Óbecse

Pixel

Telecom centar

Mórahalom önkormányzata

Panorama étterem

Telek-paprika Martonos

People's diszkó

Gerontológiai Központ

Becsei Pékség

Sigma-promet

Promes

SZR 'Za vas'

Domena

Lux nyomda

Agro-Service

Simovics József

Kéringer József

Friss család

Médiatámogatók:

Info csatorna

Becsei Mozaik

Rádió Active


Köszönet nekik!
 


ÖN HONLAPUNK 58708. LÁTOGATÓJA.

KÖSZÖNJÜK A MEGTISZTELTETÉST!   
 


Copyright © (2010 - 2024.)
Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör - Óbecse